Boys D1 Tourney Log

2016 McDONALD'S TEXAS INVITATIONAL
BOYS POOL PLAY RESULTS / BRACKET SCHEDULE
DIVISION 1
All games Thursday, Nov. 17
PHILLIPS FIELD HOUSE POOL 1  
College Park 90, Clear Brook 77 
Lancaster 72, College Park 57   
Lancaster 68,
Clear Brook 50
GOLD BRACKET: Lancaster
SILVER BRACKET: College Park    
BRONZE BRACKET: Clear Brook


PHILLIPS FIELD HOUSE POOL 2   
Fort Bend Elkins 59, Westside 52 
Plano East 55, Westside 43
Fort Bend Elkins 81, Plano East 52     
GOLD BRACKET: Fort Bend Elkins
SILVER BRACKET: Plano East    
BRONZE BRACKET: Westside


MEMORIAL HS POOL   
Westfield 58, Atascocita 56 OT
Atascocita 60, Richardson Pearce 55  
Westfield 61, Richardson Pearce 40    
GOLD BRACKET: Westfield
SILVER BRACKET: Atascocita    
BRONZE BRACKET: Richardson Pearce


DOBIE HS POOL   
Hightower 60, Dickinson 59
Allen 66, Hightower 43
Allen 83,  
Dickinson 79   
GOLD BRACKET: Allen
SILVER BRACKET: Hightower    
BRONZE BRACKET: Dickinson


SOUTH HOUSTON HS POOL   
Duncanville 68, Converse Judson 55  
Fort Bend Bush 68, Converse Judson 66
Fort Bend Bush 64, Duncanville 62 

GOLD BRACKET: Fort Bend Bush
SILVER BRACKET: Duncanville    
BRONZE BRACKET: Converse Judson


SAM RAYBURN HS POOL   
Pearland 39, Kingwood 33
Pearland 56, North Crowley 50
North Crowley 58, 
Kingwood 47   
GOLD BRACKET: Pearland
SILVER BRACKET: North Crowley    
BRONZE BRACKET: Kingwood


PASADENA HS POOL  
Katy Tompkins 52, Pearland Dawson 35 
Pearland Dawson 54, Flower Mound 48
Flower Mound 65, 
Katy Tompkins 48     
GOLD BRACKET: Flower Mound
SILVER BRACKET: Katy Tompkins    
BRONZE BRACKET: Pearland Dawson


DEER PARK NORTH POOL   
Richardson 53, San Antonio Clark 50
Fort Bend Marshall 74, Richardson 70  
Fort Bend Marshall 59,
San Antonio Clark 57    
GOLD BRACKET: Fort Bend Marshall
SILVER BRACKET: Richardson    
BRONZE BRACKET: San Antonio Clark


BRACKET PLAY 
GOLD
FRIDAY'S GAMES Quarter-finals
Flower Mound 57, FB Bush 54   
Spring Westfield 74, FB Elkins 58   
Allen 64, FB Marshall 62
Pearland 75, Lancaster 70 OT   

Semifinals
Spring Westfield 56, Flower Mound 38    
Allen 77, Pearland 59 
CHAMPIONSHIP GAME
Spring Westfield 61, Allen 54 
Third place
Flower Mound 61, Pearland 92 
CONSOLATION
Semifinals
FB Bush 65, FB Elkins 58
Lancaster 77, FB Marshall 71
Consolation final
FB Bush 73, Lancaster 66
Consolation third place
FB Elkins 56, FB Marshall 54


SILVER
FRIDAY'S GAMES 
Quarter-finals

Richardson 61, Katy Tompkins 58   
Duncanville 58, Atascocita 50   
North Crowley 84, FB Hightower 52
College Park 60, Plano 40    
Semifinals
Duncanville 73, Richardson 66    
North Crowley 61, College Park 50 
CHAMPIONSHIP GAME
North Crowley 81,
Duncanville 64 
Third place
College Park 87, Richardson 82 
CONSOLATION

Consolation semifinals
Atascocita 60, Katy Tompkins 53    
FB Hightower 68, Plano 53
Consolation final
Atascocita 65, FB Hightower 56
Consolation third place
Katy Tompkins 67, Plano East 49


BRONZE
FRIDAY'S GAMES 
Quarter-finals
Converse Judson 58, Kingwood 52   
Dawson 46, Richardson Pearce 44   
Dickinson 63, Houston Westside 55
Clear Brook 66, SA Clark 41
Semifinals
Converse Judson 63, Dawson 62 OT
Clear Brook 80, Dickinson 69  

CHAMPIONSHIP GAME
Clear Brook 72,
Converse Judson 66 
Third place
Dawson 72, Dickinson 40

CONSOLATION
Consolation semifinals

Kingwood 59, Richardson Pearce 51
SA Clark 47,  Houston Westside 34
Consolation final
SA Clark 39, Kingwood 32 
Consolation third place
Richardson Pearce 66, Houston Westside 61


Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.